AKTYWNA PRZYSZŁA MAMA



Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Dziewięć miesięcy, które przyszła mama może wykorzystać na przygotowania do porodu i swojej nowej roli. Warto w tym okresie poświęcić więcej uwagi właściwiej diecie, zadbać o dobre samopoczucie, ciało i kondycję fizyczną

Dlaczego? O tym rozmawiamy z Pauliną Prajsner-Adamczyk - mgr fizjoterapii i instruktorką rekreacji ruchowej, specjalność: nowoczesne formy gimnastyki, która w klubie Eurogym prowadzi zajęcia fitness dla przyszłych mam.

Czy ćwiczenia w ciąży są dla każdego?

Ćwiczyć mogą, a nawet powinny, wszystkie przyszłe mamy, które dostały „zielone światło od swojego lekarza. Jedynym warunkiem jest brak przeciwwskazań, a korzyści z systematycznego treningu w okresie ciąży jest naprawdę wiele.

Ciało kobiety jest przygotowane do okresu, w którym dzieli je ze swoim dzieckiem i jest to stan jak najbardziej naturalny. Dlatego nie należy rezygnować z aktywności fizycznej - o kondycję warto dbać tak samojak o swój wygląd czy modne ubranie. 



Mamy dzisiaj ogromny wybór zajęć sportowych: możemy biegać, ćwiczyć jogę, pływać, spacerować, wybrać się na nordic walking, zajęcia fitness czy zumbę. Jakie aktywności są najlepsze dla przyszłej mamy? 

Wybierając rodzaj ćwiczeń w okresie ciąży należy uwzględnić dotychczasową aktywność przyszłej mamy. Większość sportów można nadal uprawiać, jednak z mniejszą intensywnością. 


Znam przykłady kobiet, które w ciąży wiodły niezwykle aktywny tryb życia:  instruktorkę tańca prowadzącą zajęcia do 20 tygodnia ciąży czy przyszłą mamę, która na zajęcia zumby uczęszczała do ósmego miesiąca ciąży. 

Najważniejsze jest poznanie i zrozumienie swojego ciała - ono najlepiej podpowiada nam, co jest dla nas dobre, a co nie. Odpowiednia aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie zarówno kobietyjak i jej nienarodzonego dziecka.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy w naszym klubie zajęcia dedykowanie przyszłej mamie. Są one połączeniem ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie z ćwiczeniami oddechowymi i relaksacją,      a przy okazji najlepszym lekiem przeciwbólowym na wiele ciążowych dolegliwości, w szczególności na bóle kręgosłupa.




Jakich ćwiczeń przyszła mama powinna unikać?

Nie każdy sport jest odpowiedni dla przyszłej mamy - należy unikać aktywności, w których jest duże ryzyko upadku i kontuzji, takich jak narty, łyżwy, jazda konna... 


Niewskazana jest zbyt duża intensywność ćwiczeń, przy których tętno przekracza 140-150 uderzeń na minutę - dochodzi wówczas do zaburzeń krążenia, co może spowodować słabsze dotlenienie dziecka, gorsze samopoczucie mamy, zgagę czy zawroty głowy.

Bieganie w okresie ciąży powinno się ograniczyć do trzech kilometrów dziennie. Skłonności do infekcji są przeciwwskazaniem do zajęć na basenie, a z tradycyjnych "brzuszków" - ze względu na intensywność pracy tłoczni brzusznej - należy zupełnie zrezygnować. 

Ważnym wyznacznikiem, o którym już wspominałam, jest wsłuchanie się w sygnały swojego ciała. Zdarzają się ćwiczenia zalecane dla kobiet w ciąży, które niektórym kobietom zupełnie nie służą. Nie ma powodu, aby je wykonywać. Trening przyszłej mamy to czas relaksu, oderwania się od codziennych trosk, godzina przyjemności bez presji sprostania wszystkim zadaniom.



Jakie korzyści wynikają z regularnego ćwiczenia w czasie ciąży? Czy forma mamy ma wpływ również na dziecko?

Korzyści z regularnego ćwiczenia są ogromne! W myśl zasady - zadowolona mama to spokojne dziecko :)


Regularne ćwiczenia - cztery razy w tygodniu - pozwalają zachować lepsze samopoczucie psychiczne i obniżają poziom zmęczenia przyszłej mamy. Aktywne kobiety mniej przybierają na wadze, mają więcej energii, czują się atrakcyjniejsze, są pewniejsze siebie i bardziej zadowolone z życia, co pozytywnie wpływa na samopoczucie dziecka.

Czy uprawianie sportu w czasie ciąży może mieć wpływ na przebieg porodu?

Kobiety, które regularnie ćwiczą, są bardziej świadome swojego ciała i potrafią je lepiej kontrolować - świadomie rozluźniać mięśnie oraz prawidłowo oddychać, dzięki czemu skraca się czas porodu.

Poród to ogromny wysiłek dla każdej kobiety - im lepsza będzie kondycja przyszłej mamy, tym lepiej poradzi sobie ona z tym wyzwaniem. 



Podobno ćwiczenia fizyczne pomagają zachować nie tylko dobrą kondycję, ale też poprawiają nastrój przyszłej mamy - czy to prawda?

Fitness jest receptą na dobre samopoczucie  - to reguła dotycząca wszystkich, nie tylko przyszłych mam :)
W czasie treningu uwalniają się hormony szczęścia - spada ryzyko depresji, huśtawek nastrojów i bezsenności.
Regularne ćwiczenia mają dobroczynny wpływ na dotlenienie organizmu i lepsze ukrwienie, pozwalają walczyć z bólem kręgosłupa, żylakami oraz rozstępami. 
Poprawa trawienia pozwala kontrolować przybywające kilogramy, dzięki czemu aktywne mamy są szczuplejsze, czują się piękniejsze i pewniejsze siebie. A zadowolona ze swojego wyglądu kobieta jest szczęśliwsza!



Czy ćwiczenia można wykonywać również w domu? 

Trzeba, koniecznie! Zajęcia "aktywna mama" prowadzę raz w tygodniu, ale wszystkie dziewczyny zachęcam do kontynuacji ćwiczeń w domu. Wiele z nich kupuje duże piłki i trzy-cztery razy w tygodniu wykonuje część ćwiczeń samodzielnie. Regularny trening daje najlepsze efekty - nawet, jeśli poświęcimy na niego 15-20 minut dziennie.

Do którego miesiąca ciąży można ćwiczyć?

Górnej granicy nie ma - przyszłe mamy ćwiczą zazwyczaj do ostatnich dni ciąży, przygotowując się w ten sposób do porodu. 

A kiedy można przyjść na pierwsze zajęcia?

Kobiety, które były aktywne przed ciążą, zazwyczaj nie robią przerwy - bywa, że tylko zmieniają inne zajęcia fitness na "aktywną mamę" :) Jeśli ktoś wcześniej nie ćwiczył, zapraszamy na zajęcia od czwartego miesiąca ciąży. Oczywiście za zgodą lekarza prowadzącego.



Czy zajęcia dla przyszłych mam cieszą się dużym zainteresowaniem?

W porównaniu do ubiegłego roku - tak ;) Pięć mam już zakończyło treningi, obecnie na zajęcia przychodzą trzy mamy w drugim i w trzecim trymestrze ciąży.

Niestety ciągle jeszcze jest mała świadomość tego, jak ważne są regularne ćwiczenia dla przyszłej mamy, jakie korzyści wynikają z aktywnego stylu życia w tym wyjątkowym okresie i jakie to ma znaczenie dla dziecka.

Najczęstszym argumentem nie jest brak czasu ani przeciwwskazania, lecz zwyczajne "nie chce mi się". Na początku może trudno zmobilizować się, wyjść z domu, dotrzeć na zajęcia, ale warto pokonać tę barierę. Z czasem spotkania na naszych treningach stają się przyjemnym nawykiem, motywują do wyjścia z domu, są okazją do spotkania z innymi mamami, chwilą dla siebie. Z pewnością warto spróbować - tym bardziej, że pierwsze zajęcia są zawsze bezpłatne.

Dokąd, kiedy i o której godzinie mogą się zgłosić chętne przyszłe mamy?

Zajęcia odbywają się w klubie Eurogym w każdy wtorek o godzinie 17:00. Gorąco zapraszam!

Kiedy możemy wrócić do ćwiczeń po porodzie?

Najczęściej kobiety wracają po okresie połogu - sześć tygodni po porodzie. Po kilku zajęciach wspólnie oceniamy samopoczucie oraz kondycję młodej mamy i decydujemy, jaki moment będzie najlepszy, aby wrócić do innych form aktywności. 

Dziękujemy za rozmowę :)


Mamy nadzieję, że z każdym miesiącem będzie przybywało w Krośnie aktywnych mam - zarówno tych, które skorzystają z profesjonalnie przygotowanych zajęć, jak i tych, które zdecydują się na inne formy aktywności. Wiosna nas rozpieszcza, więc warto wyjść z domu, pójść na spacer, zadbać o siebie. Pamiętajmy, że szczęście kobiety przekłada się na szczęście dziecka, a dla niego przecież pragniemy wszystkiego, co najlepsze.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję!